Едно много ценно растение, което може да намерите в почти всеки магазин за цветя, балкон или градина, е алоето. Неговото приложение в различни козметични продукти и лекарства, е всеизвестно. Сега може и вие да си отгледате. Не мислете, че е кой знае колко трудно.
Родината на алоето е Южна Африка, и расте във вид на ниско храстовидно дръвче. Листата на растението са назъбени или пък покрити с малки шипчета, сочни и със сивкаво метален оттенък. В периода на цъфтеж, от основата на листата израстват малки стъбълца, на върха на които има цилиндрични, силно оцветени цветчета. Отделните цветове представляват тръбички, увиснали надолу. Старите екземпляри цъфтят напролет, като цветовете варират от тъмно червено през оранжево и розово до светло жълто.
И така, ако вече сте решили да си вземете алое, даже сте минали пред кварталния магазин за цветя и сте си избрали такова, но не знаете как да се грижите точно за него, нека ви ориентираме в основните грижи за това лечебно растение. Най-важното, което трябва да запомните е, че в листата на алоето може да намерите до 95% вода. Това от своя страна го прави изключително топлолюбиво и неустойчиво на колебания в температурите, най-вече на ниски температури. Алоето е и силно светлолюбиво растение. Когато подготвяте почвата за присаждането на алоето, или просто се чудите кога се полива, трябва да знаете, че тя трябва да е умерено наторена и силно дренирана. От пролетта до късна есен може да се държи навън - в градината или на балкона. Когато температурите паднат, и завали сняг, алоето трябва да се съхранява на светоло и прохладно място, и да се полива по много малко, колкото да не изсъхнат корените му. През топлия сезон, когато е и интензивния му растеж, то може да се тори със слаб разтвор на минерални торове, но не по-често от 1 път на десетина дни.
Въпреки, че по своя състав алоето си е чисто градинско цвете, някои видове позволяват да се отглеждат и в саксии. Ако сте го засадили в градината или пък е някъде на открито, не забравяйте да го поставите на слънчево място или пък прошарена сянка в краен случай. В стайна обстановка трябва да се държи в близост до източник на топлина и близо до прозорец, за да се набави нужното количество слънчева светлина.
Няма коментари:
Публикуване на коментар