Ние работим с най-добрия магазин за доставка на цветя в България Flo.BG

понеделник, 23 май 2011 г.

Магазин за цветя - Основни правила при отглеждането на розите

Има толкова много красиви цветя в градината, но малко от тях могат да се сравнят с розата – царицата на цветята, с нейният финес и елегантност, сладкия й упойващ аромат и разнообразието от видове. Все пак обаче, макар да не е особено претенциозна при отглеждането си, ще трябва да обърнете на пет основни неща, които винаги да спазвате за вашите рози, когато вече сте се спрели на някой сорт рози в близкия магазин за цветя. В противен случай няма да им се радвате дълго време. 

1. Светлината: Още преди да сте закупили розите, трябва да сте наясно, че ако ще засадите рози в двора, трябва да им подсигурите минимум 6 часа естествена светлина на ден. 

2. Поливането: Внимавайте при поливането! Ако полеете и листата на розите, то в много случай избиват тъмни петна по тях, и растението като цяло заболява. Поливането винаги трябва да става в корените на розата. Почвата не бива да подгизва. По-добре поливайте обилно веднъж в седмицата, вместо някол­ко пъти по малко, за същия период. Ако не успеете да прецените водата и ги преполеете, розите ще загинат. Добре е да се поливат рано сутрин или привечер, за да не изгорят от слънчевите лъчи. 

3. Засаждане и почва: Веднага след като земята се отпусне през пролетта, може да обърнете почвата в градината, за да я подготвите за засаждането на вашите рози. За да е по-рохкава пръстта, е добре да я смесите с торфен мъх, изгнили листа и едър пясък. Почвата трябва да бъде обработена поне месец преди засаждането на розите.

4. Почистването: За да са здрави, розите трябва да се почистват често от увехналите листа, венчелистчетата и листата, които имат тъмни петна по тях. За премахването на тези тъмни петна по листата, ви трябва само един разтвор, направен от 1 с.л. готварска сода и 1 с.л. течен сапун в 5 литра вода. След това само напръсквате листата с тази смес. 

5. Подрязването: Клончето винаги се отрязва малко над най-горната пъпка. За целта се ползва остър нож или пък градинарска ножица. Не подряз­вайте храста през есента. За да насърчите растежа, винаги отрязвайте издънките над разклоне­нието, от което излизат пъпките.
И така, след като знаете основите, за да си отгледате чудесен и ароматен розов храст, може би вече може да прескочите до вашия магазин за цветя или да поровите в нета и да намерите вашият вид рози, които ще подхождат на стила и градината ви.

сряда, 18 май 2011 г.

Жасмин / Jasminum и наличието му в магазин за цветя


Има много градински и стайни цветя, които може да намерите във всеки един магазин за цветя. Едно такова красиво и безспорно невероятно цвете, на което са кръстени не една и две красавици, е жасминът.

Искате ли да зарадвате любимата жена с нещо нежно и женствено, подарете й жасмин, който да си отгледа у дома. По принцип в България цветето е познато предимно като градинско, но има няколко разновидности, които са чудесен цветен интериор и се чувстват добре у дома. Те са предимно пълзящи растения, цветовете им може да са розови, жълти или бели и, естествено, ароматът им е най-привлекателното в тях.

Не забравяйте преди да вземете жасмин да разпитате подробно в магазин за цветя как точно се отглежда, как се процедира през зимата, за да може човекът, на който го подарявате да не остане изненадан, че го полива, а листата му капят например.

Най-важното, което трябва да помните за успешното им отглеждане, е да ги съхранявате на хладно през зимата, да ги изваждате на открито през лятото, да им предоставяте максимално количество светлина и да дадете някаква подпорка на стъблата, тъй като те растат много бързо и може да се увият бързо край нещо.

Най-подходящи са: Ж. ангуларе (J. angulare) от Южна Африка, който е полукатерлив храст и ако получи подпора, може да израсне до 2 м; Ж. меснейи (J. mesneyi = J. primulinum) от Китай, наричан „игликин жасмин”, който е виещ се храст и цъфти в яркожълто; Ж. нитидум (J. nitidum) или „звезден жасмин” поради звездовидната форма на цветчетата; Ж. офици-нале (J. officinale) или „обикновен бял жасмин”; изключително ароматният Ж. полиантум (J. polyanthum) от Китай, наричан „розов жасмин” и „китайски жасмин”; Ж. рекс (J. rex) от Тайланд и Камбоджа, който е най-фрапантен, с най-едри цветове от белите жасмини; и Ж. самбак (J. sambac) от Индия, Бирма и Шри Ланка, известен като „арабски жасмин”. Именно от цветовете на последния вид жасмин, китайците правят своя прочут жасминов чай толкова ароматен, а пък индуиските народи го правят на гирлянди, като имат цветовете му за свещени.

Който и вид да изберете за подарък няма да сбъркате, защото всичките видове са изключително ефектни и красиви, навяващи красиви моменти. Така че не се колебайте, а посетете близкия магазин за цветя.

понеделник, 9 май 2011 г.

Видове цветя – лечебното алое в магазин за цветя и нашият балкон

Едно много ценно растение, което може да намерите в почти всеки магазин за цветя, балкон или градина, е алоето. Неговото приложение в различни козметични продукти и лекарства, е всеизвестно. Сега може и вие да си отгледате. Не мислете, че е кой знае колко трудно.
Родината на алоето е Южна Африка, и расте във вид на ниско храстовидно дръвче. Листата на растението са назъбени или пък покрити с малки шипчета, сочни и със сивкаво метален оттенък. В периода на цъфтеж, от основата на листата израстват малки стъбълца, на върха на които има цилиндрични, силно оцветени цветчета. Отделните цветове представляват тръбички, увиснали надолу. Старите екземпляри цъфтят напролет, като цветовете варират от тъмно червено през оранжево и розово до светло жълто. 

И така, ако вече сте решили да си вземете алое, даже сте минали пред кварталния магазин за цветя и сте си избрали такова, но не знаете как да се грижите точно за него, нека ви ориентираме в основните грижи за това лечебно растение. Най-важното, което трябва да запомните е, че в листата на алоето може да намерите до 95% вода. Това от своя страна го прави изключително топлолюбиво и неустойчиво на колебания в температурите, най-вече на ниски температури. Алоето е и силно светлолюбиво растение. Когато подготвяте почвата за присаждането на алоето, или просто се чудите кога се полива, трябва да знаете, че тя трябва да е умерено наторена и силно дренирана. От пролетта до късна есен може да се държи навън - в градината или на балкона. Когато температурите паднат, и завали сняг, алоето трябва да се съхранява на светоло и прохладно място, и да се полива по много малко, колкото да не изсъхнат корените му. През топлия сезон, когато е и интензивния му растеж, то може да се тори със слаб разтвор на минерални торове, но не по-често от 1 път на десетина дни. 

Въпреки, че по своя състав алоето си е чисто градинско цвете, някои видове позволяват да се отглеждат и в саксии. Ако сте го засадили в градината или пък е някъде на открито, не забравяйте да го поставите на слънчево място или пък прошарена сянка в краен случай. В стайна обстановка трябва да се държи в близост до източник на топлина и близо до прозорец, за да се набави нужното количество слънчева светлина.

сряда, 4 май 2011 г.

Разнообразие в магазин за цветя - Кала / Zantedeschia или Булчин букет


Калата е цвете от семейство Змиярникови или Araceae. Това бяло, тръбовидно цвете символизира много неща и носи различни имена - Цантедесхия, Рихардия, Булчин букет.
Може да я намерите в повечето цветарски магазини или магазин за цветя в Мрежата. По произход е африканско растение, което отглеждано у дома може да достигне 1 метър височина. Изключително ценено, заради цветовете, които се появяват зимата и пролетта. 

Листата й също са много красиви и ако се отгледа правилно – с много вода и светлина, стават пищни и зелени.
Освен бялата кала, която сме свикнали да виждаме в градинките или в един от многото магазини за цветя, има и по-екзотични видове, които например цъфтят през лятото и са с друга окраска. Като например южноамериканската Ц. елиотиана (Z. elliottiana = Richardia elliottiana), чиито цветове са наситено жълти, а листата са напръскани със сребристо. Цантедесхия ремании (Z. rehmannii = Richardia rehmannii) пък е с издължени, елегантни, стреловидни листа и розови цветове, които също се появяват през лятото.
Добре е, ако сте решили да си отгледате Ц. етиопика да са засадите грудките й в края на лятото или в краен случай началото на есента, докато цъфтящите през лятото трябва да се засаждат в края на зимата или през пролетта. 

Калата е полублатно растение, което в естествената си среда се среща около естествени водоизточници, ето защо не бива да забравяте да й давате колкото се може повече вода, особено през горещите летни месеци, а подложката на саксията винаги да е мокра. След прецъфтяването поливането постепенно да се намали, за да може растението да встъпи в покой.
Букети от кала сигурно всички сте виждали – на сватба или дори на погребение. В някои култури тя е траурно цвете. Разбира се, ако сте решили да я подарите на любим човек, това не трябва да ви спира да докажете чистите си чувства, отивайки в близкия магазин за цветя и поръчквайки да ви направят най-красивия бял или смесен букет от кала.